Azt tapasztalom, hogy a mai korban mind komoly kihívással nézünk szembe a hormonok terén.
Folsav-, vagy folát legyen a bevitt tápanyag?
A hormonokat nem csak a környezeti tényezők, helytelen étkezési szokások befolyásolják, hanem érzelmeink is.
Az egyénre szabott táplálkozás és tápanyaghiánypótlás valójában egy támogató eszköz, hogy a hormonok rendeződhessenek. Így tekintsünk e témára.
A folsav és folát témaköre megfelelő körültekintést kíván a várandósság alatt és az ösztrogéndominanciával élő nők között is. Az ösztrogéndominancia kialakulása fokozottabb lehet B9 szint (folsav) hiány következtében. Ezáltal a folsav anyagcsere folyamataiban zavar keletkezhet.
Várandósság alatt különösen fontos, hogy a folsav át tudjon alakulni folát formára, hiszen a folát forma hasznosul a legjobban a szervezetben.
Az MTHFR gén meghibásodása révén a folsav hasznosulás zavart szenvedhet. A folsav azért nélkülözhetetlen a várandósság idején, mert a kismamák kitettsége a trombózisra egyrészt megnő, másrészt a leendő gyermeket védi a folsav az idegcsőzáródási rendellenességektől.
A folsav valójában egy vízben oldódó B-vitamin, melyet a szervezet önállóan nem képes megtermelni, ezért táplálékainkból lenne szükséges felszívni.
Folsavra van szükség ahhoz is, hogy a homocisztein szint (ként tartalmazó aminosav) megfelelő koncentrációban legyen a testünkben. Ellenkező esetben plakk képződést indukálhat az erek falán. (Ennek bontásához folsav, B6 és B12 is szükséges)
A folsav felszívódása rizikó manapság, mert a folsav formája nem hasznosul mindig folsavként.
Viszont folát formájában igen – metiltetrahidrofolát -. Ez a legkönnyebben felszívódó folát forma.
A kismamák étkezésében fontos, hogy tényleg azt egye meg, amit kíván, lehetőleg szélsőségektől mentesen. Nagy általánosságban véve valamelyest megváltozik a kismamák tápanyag arányainak igénye is.
Már babavárás előtt érdemes körültekintőnek lenni a folsav kérdésköreiben is. Nem mindegy, hogy hogyan viselkedik az MTHFR gén, mely válasz alapvetően meghatározza azt, hogy mely folsav formára van inkább szükségünk.
Várandósság esetén érdemes lehet a homocisztein szint ellenőrzése, hiszen, ha magas, akkor szükség lehet a genetikai gén teszt elvégzésére.
Ha pedig biztonságra törekszünk és nem szeretnénk plusz vizsgálatokat, akkor mindenképpen folát formában pótoljuk a szervezetünk folsav igényét.
Ha szeretnéd elsajátítani a táplálkozási alapokat, mely hozzásegít ahhoz, hogy egészségesebb lehessen a babavárás és az azt követő időszak is, akkor nézd meg, hogy mit ajánl a Dietetikus.
Ha szeretnél további hasznos tanácsokat olvasni első kézből zárt facebook csoportunkban olyan cikkeket is találsz, amiket csak ott osztunk meg. Ide kattintva tudsz csatlakozni az anyák és apák országos facebook közösségébe